We never sell your data to third parties
Baldor EJPM2543T is a 50 HP, 1775 RPM three-phase electric motor with a 326JP NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This motor operates on 60 Hz power and is designed for demanding industrial applications such as pumps, compressors, and heavy machinery. It features a foot-mounted (F) configuration for secure installation and reliable performance in general-purpose settings.
MODEL EJPM2543T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,142.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
326JP
Frame Material
Steel
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
500
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.81 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.750IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 42E210W387 |
| Frame | 326JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4256M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4256M |
| Elec. Spec | 42WGW387 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 42E210 |
| Layout | 42LYE210 |
| Frame | 326JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/8/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM2543T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 42E210W387 | BALDOR/COLUMBUS | 1/6/2011 | 56M 4P OPSB HOR 326JP SE | |
| 42E210W387 | BALDOR/OZARK | 1/6/2011 | 56M 4P OPSB HOR 326JP SE | |
| 42F060W387G3 | BALDOR/OZARK | 9/10/2008 | 56M 4P OPSB HOR 326JP SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM2543T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 42E210W387 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326JP |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 114/57 |
| USABLE AT 208V | 121 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 87 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 148 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 20. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 420 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 1208 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 222 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 280 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 378 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 75 | 84 | 87 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 91. 8 | 94. 5 | 94. 9 | 94. 7 | 94. 2 | 93. 4 | 94. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1775 | 1769 | 1762 | 1771 |
| Line Amperes | 24. 1 | 33 | 44. 3 | 57 | 70. 8 | 85. 4 | 65. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA183482 | SA 42E210W387 | 1 EA |
| RA171350 | RA 42E210W387 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6360 | LIFTING LUG FOR 42 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 42EP3200A01 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HA1108A01 | RODENT SCREEN | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 42EP1300A17 | PU ENDPLATE, MACH W/RECESS FOR SLINGER, | 1 EA |
| HA1165A01 | RODENT SCREEN FOR 42 PU. C-FACE EP (INSI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HA2009A04 | 39-81 SLINGER (STERLING) | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| HW2501E18 | KEY, 1/4 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| HA3151A03 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 20. 5 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 40PA1010 | PACKAGING GROUP BRAKE 10 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
WEG
Model
05018OP3E326JP
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/