We never sell your data to third parties
Baldor EJPM4104T is a 30 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a 286JP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for pump applications, this motor features a close-coupled JP pump face and threaded shaft for direct mounting. It operates on standard three-phase voltages at 60 Hz with a 1.15 service factor and NEMA Design B characteristics.
MODEL EJPM4104T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,856.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286JP
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
452
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
31.56 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.250IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 30 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10E381Y758G1 |
| Frame | 286JP |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1056M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1056M |
| Elec. Spec | 10WGY758 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10E381 |
| Layout | 10LYE381 |
| Frame | 286JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM4104T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10E381Y758G1 | BALDOR/COLUMBUS | 4/30/2010 | 56M 4P TEFC HOR 286JP T'STAT SE | |
| 10E381X207G2 | BALDOR/COLUMBUS | 9/12/2008 | 60M 4P TEFC HOR 286JP SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM4104T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10E381Y758G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286JP |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 72/36 |
| USABLE AT 208V | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 83 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 89. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 15. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 270 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 226 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 128 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Locked-Rotor Torque | 145 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 70°C |
| Starting Current | 235 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 75 | 83 | 83 | 83 | 83 |
| Efficiency | 90. 6 | 93. 7 | 94. 3 | 94 | 93. 2 | 93 | 93. 6 |
| Speed (RPM) | 1794 | 1787 | 1781 | 1774 | 1766 | 1757 | 1769 |
| Line Amperes | 17. 9 | 23 | 30. 1 | 36. 2 | 45. 3 | 54. 5 | 41. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194223 | SA 10E381Y758G1 | 1 EA |
| RA181811 | RA 10E381Y758G1 | 1 EA |
| 09FN3001C02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1106A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10EP1304A06 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520K32 | 1/4-20 X 2. 00 HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K44 | 5/16-18 X 2. 75' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10FH4000SP | 310 FAN HOUSING STAMPED | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA2009A03 | SLINGER, ALUMINUM, (AUTO)ANODIZED ALUM | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 10PA1010 | PACKAGING GROUP, BRAKE MTRTDR 10086 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | HCFS206-20 |
SKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/