We never sell your data to third parties
Baldor EJPM4106T is a 20 HP, 3510 RPM three-phase electric motor with a 256JP NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor operates on 60 Hz power and is designed for demanding industrial applications such as pumps, compressors, and high-speed machinery. It features a foot-mounted (F1) configuration with a standard conduit box on the left side when viewed from the shaft end.
MODEL EJPM4106T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,117.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256JP
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
229
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
28.24 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.750IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 20 |
|---|---|
| RPM | 3510 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09P028Z589G1 |
| Frame | 256JP |
| Weight | 264. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0932M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0932M |
| Elec. Spec | 09WGZ589 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09P28 |
| Layout | 09LYP028 |
| Frame | 256JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/29/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM4106T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09P028Z589G1 | BALDOR/OZARK | 4/30/2010 | 32M 2P TEFC HOR 256JP SE T'STAT | |
| 09P028Y799G2 | BALDOR/OZARK | 9/11/2008 | 44M 2P TEFC HOR 256JP SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM4106T |
| SPEC. | 09P028Z589G1 |
| HP | 20 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 50-46/23 |
| RPM | 3510 |
| FRAME | 256JP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 91. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 531 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 44. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Locked-Rotor Torque | 51. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 82°C |
| Starting Current | 159 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 57 | 78 | 85 | 89 | 89 | 88 | 89 |
| Efficiency | 87. 8 | 92. 2 | 92. 1 | 91. 4 | 90. 3 | 89. 4 | 90. 7 |
| Speed (RPM) | 3580 | 3559 | 3539 | 3516 | 3492 | 3466 | 3502 |
| Line Amperes | 9. 45 | 13. 2 | 18 | 22. 9 | 28. 8 | 35. 2 | 26. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194237 | SA 09P028Z589G1 | 1 EA |
| RA181825 | RA 09P028Z589G1 | 1 EA |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1300A14 | FACE MTD. E. P., 309, ENCL, 254-6JP, 309 BRG | 1 EA |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | PL5120-005-4141601-24.0 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | M827B |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/