We never sell your data to third parties
Baldor EM2539T-12 is a 40 HP, 1770 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 324T frame (8.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 12-lead voltage configuration at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM2539T-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,351.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
324T
Frame Material
Steel
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
402
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.19 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 40 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 40E212X189 |
| Frame | 324T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4064M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786493 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4064M |
| Elec. Spec | 40WGX189 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40E212 |
| Layout | 40LYE212 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/4/2013 |
| Leads | 12#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2539T-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 40E212X189 | BALDOR/COLUMBUS | 2/6/2013 | 64M 4P OPSB HOR 324T SE | |
| 40E212X189 | BALDOR/OZARK | 2/6/2013 | 64M 4P OPSB HOR 324T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2539T-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 40E212X189 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324T |
| S/N | |
| HP | 40 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 94/47 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| PF | 82 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 119 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 421 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 155 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 179 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 41°C |
| Locked-Rotor Torque | 235 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 316 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 68 | 79 | 84 | 86 | 86 | 85 |
| Efficiency | 92. 7 | 94. 6 | 94. 8 | 94. 4 | 93. 6 | 92. 9 | 93. 9 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1777 | 1770 | 1761 | 1751 | 1765 |
| Line Amperes | 22. 3 | 29 | 37. 7 | 47. 4 | 58. 2 | 70. 4 | 53. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA200903 | SA 40E212X189 | 1 EA | |
| RA188213 | RA 40E212X189 | 1 EA | |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA | |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA | |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA | |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA | |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA | |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 40EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH - OPEN - FOR 312 BRG | 1 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA | |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA | |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA3159A08 | THRUBOLT-. 38-16 X 20. 00 LONG STUD | 4 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 03 GA | |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA | |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA | |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA | |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA | |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2539T-8G
Brand
Baldor
Model
EM2539T
Brand
Baldor
Model
EM2539T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2539T-5
Brand
Baldor
Model
EM2539T-5G
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | W5200068.00 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VHP1004 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 9672DT2XXL |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 131637.00 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/