We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM2551TS-12 is a 75 HP, 1775 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 365TS frame and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. Designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors, it offers reliable performance in industrial environments.
MODEL EM2551TS-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$10,696.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
365TS
Frame Material
Steel
HP
75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
749
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
31.59 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 75 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 44E018W162G1 |
| Frame | 365TS |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4462M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4462M |
| Elec. Spec | 44WGW162 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 44E018 |
| Layout | 44LYE018 |
| Frame | 365TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/6/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2551TS-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 44E018W162G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/2010 | 62M 4P OPSB HOR 365TS SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2551TS-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 44E018W162G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 365TS |
| S/N | |
| HP | 75 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | F |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6313 |
| AMP | 170/85 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 95 |
| PF | 87 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 222 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 26. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 617 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0781 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 239 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 30°C |
| Locked-Rotor Torque | 332 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 37°C |
| Starting Current | 512 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 77 | 83 | 87 | 87 | 87 | 87 |
| Efficiency | 93. 6 | 95. 5 | 96 | 95. 3 | 94. 9 | 93. 9 | 95. 1 |
| Speed (RPM) | 1794 | 1788 | 1782 | 1776 | 1769 | 1761 | 1772 |
| Line Amperes | 34. 1 | 48. 2 | 66. 2 | 85. 4 | 106 | 128 | 97. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201360 | SA 44E018W162G1 | 1 EA |
| RA188659 | RA 44E018W162G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6731 | LIFTING LUG FOR 44 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| HA6616A01 | CAST ADAPTOR, 44 FRAME - NEMA 364-5 - MA | 1 EA |
| 19XW3816A16 | . 38-16 X 1. 00 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 2 EA |
| 10CB3002A02 | CB 309 3. 62 LD HOLE, . 38 MTG HOLE & 3. 50 | 1 EA |
| 19XW3118A16 | . 31-18 HEX WASHER HEAD TAPTITE II 1. 00 L | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 44EP1203A02 | FREP, MACH | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3816K48 | 3/8-16 X 3 HEX HD CAP SCREW, Z/P | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 44EP1203A01 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 4 EA |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 44AD2001A02 | BAFFLE 44 OPEN, 'X'=1. 50, SLOTTED BAND MT | 1 EA |
| 44AD2001A02 | BAFFLE 44 OPEN, 'X'=1. 50, SLOTTED BAND MT | 1 EA |
| HA3175A02 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 24. 500 - GRADE 2 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 44PA1000 | PK GP COMB PRINT 39-3/8X31X23-7/8 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2551T
Brand
Baldor
Model
EM2551TS-12
Brand
Baldor
Model
EM2551T-8
Brand
Baldor
Model
EM2551T-12
Brand
Baldor
Model
EM2551T-CI
| Brand | McGill Bearing |
| Model | CYR 3/4 S |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6309-Z/C3 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/