We never sell your data to third parties
Baldor EM4110T-12 is a 40 HP, 1770 RPM, three-phase Super-E Premium efficiency motor with a NEMA 324T frame (8.00 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, NEMA Design B torque characteristics, and a 12-lead winding configuration for flexible voltage connections. It is designed for demanding applications such as pumps, fans, compressors, and conveyors.
MODEL EM4110T-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,720.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324T
Frame Material
Iron
HP
40
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
601
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
30.28 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 40 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12C051Y339G1 |
| Frame | 324T |
| Weight | 601. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1260M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1260M |
| Elec. Spec | 12WGY339 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12C51 |
| Layout | 12LYC051 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4110T-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12C051Y339G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/4/2010 | 60M 4P TEFC HOR 324T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4110T-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12C051Y339G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324T |
| S/N | |
| HP | 40 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 96/48 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 1 |
| PF | 83 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 118 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 19. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 430 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 13252 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 210 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 199 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 61°C |
| Starting Current | 349 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 69 | 79 | 83 | 86 | 86 | 85 |
| Efficiency | 90. 1 | 93. 7 | 94. 5 | 94. 5 | 94. 2 | 93. 5 | 94. 3 |
| Speed (RPM) | 1795. 1 | 1790. 2 | 1784. 9 | 1779. 7 | 1774. 3 | 1766. 5 | 1776 |
| Line Amperes | 22. 5 | 29. 1 | 37. 7 | 47. 9 | 58. 1 | 72. 5 | 54 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200837 | SA 12C051Y339G1 | 1 EA |
| RA188148 | RA 12C051Y339G1 | 1 EA |
| 09FN3001B03SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 12EP1106A01 | PU ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 12FH1002SP | FAN COVER, CAST QF, WAUPACA QUALITY | 1 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 12EP1107A05 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4110T-G
Brand
Baldor
Model
EM4110T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM4110T
Brand
Baldor
Model
EM4110T-8
Brand
Baldor
Model
EM4110T-58
| Brand | Bestorq |
| Model | 9/SPB4250 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | HSCV150BB |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | EP5-36-184T |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8V2800-4 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/