We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EMM3613 is a 5 HP (3.7 kW), 3450 RPM, 3-phase electric motor with a 100L IEC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and compressors, it operates on 60 Hz power. This motor features a robust cast iron construction and is part of Baldor's efficient three-phase motor line.
MODEL EMM3613
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,136.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
D100L
HP
3.7
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
| Output | 3. 7KW |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36M715T202G1 |
| Frame | D100L |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3634M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3634M |
| Elec. Spec | 36WGT202 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36M715 |
| Layout | 36LYM715 |
| Frame | D100L |
| Mounting | B3 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/5/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EMM3613
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36M715T202G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/7/2010 | 34M 2P TEFC HOR D100L F-2 MTG, SUPER E |
| Nameplate No. | NP1159L |
|---|---|
| CAT. NO. | EMM3613 |
| SPEC. | 36M715T202G1 |
| IEC FRAME | D100L |
| KW | 3. 7KW |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 12. 4-11. 2/5. 6 |
| RPM | 3450 |
| ENCL | TEFC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| CL | F |
| SER. F. | 1. 15 |
| DES | B |
| CODE | G |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| I. P. | 54 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| SER. # |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 41 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 89 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 29 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 33 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 33. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 61 | 82 | 90 | 93 | 93 | 94 | 93 |
| Efficiency | 82. 3 | 88. 2 | 89. 6 | 89. 4 | 88. 7 | 87. 9 | 89 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3550 | 3521 | 3491 | 3461 | 3427 | 3473 |
| Line Amperes | 2. 4 | 3. 3 | 4. 4 | 5. 6 | 7 | 8. 4 | 6. 44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 54 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 26 Amps |
| Break-Down Torque | 45. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 8592 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 70°C |
| Locked-Rotor Torque | 38. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 82°C |
| Starting Current | 36. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 56 | 75 | 84 | 89 | 91 | 92 | 90 |
| Efficiency | 75. 6 | 84 | 86. 5 | 87 | 86. 7 | 85. 8 | 86. 8 |
| Speed (RPM) | 3570. 7 | 3546. 2 | 3520. 6 | 3492. 6 | 3464. 2 | 3433. 3 | 3476 |
| Line Amperes | 2. 82 | 3. 74 | 4. 85 | 6. 11 | 7. 45 | 8. 87 | 6. 91 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 54 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 23 Amps |
| Break-Down Torque | 45. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 8592 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Locked-Rotor Torque | 38. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 36. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 74 | 83 | 88 | 90 | 92 | 89 |
| Efficiency | 81 | 87. 4 | 88. 8 | 88. 8 | 88. 1 | 87. 1 | 88. 4 |
| Speed (RPM) | 3571. 6 | 3546. 9 | 3521. 5 | 3493. 5 | 3464. 6 | 3436. 2 | 3476 |
| Line Amperes | 2. 74 | 3. 63 | 4. 75 | 6 | 7. 36 | 8. 7 | 6. 82 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226382 | SA 36M718S268G1 | 1 EA |
| RA213480 | RA 36M718S268G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2505A14 | KEY, 8 X 7 MM 1. 50 INCHES | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1159L | SS SUPER-E IEC UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EMM3613
Brand
Baldor
Model
EL3606T
Brand
Baldor
Model
L3605
Brand
Baldor
Model
36EP3100A01SP
Brand
Baldor
Model
M1521T
| Brand | SKF Bearing |
| Model | PDN 314 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-536310 |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/