We never sell your data to third parties
Baldor EMM3709 is a 5.5 kW (approximately 7.5 HP), 3520 RPM, 3-phase, 60 Hz electric motor with a D132S IEC metric frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and is designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and compressors. It operates on common three-phase voltages and is part of Baldor's Super-E premium efficiency line.
MODEL EMM3709
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,714.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
D132S
HP
5.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
| Output | 5. 5KW |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37E617R224G1 |
| Frame | D132S |
| Weight | 115. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3728M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3728M |
| Elec. Spec | 37WGR224 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37E617 |
| Layout | 37LYE617 |
| Frame | D132S |
| Mounting | B3 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 9/12/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EMM3709
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37E617R224G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/12/2012 | 28M 2P TEFC HOR D132S F-2 MTG, SUPER E | |
| 37E617Y751G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/7/2010 | 28M 2P TEFC HOR D132S F-2 MTG, SUPER E |
| Nameplate No. | NP1159L |
|---|---|
| CAT. NO. | EMM3709 |
| SPEC. | 37E617R224G1 |
| IEC FRAME | D132S |
| KW | 5. 5KW |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 19. 4-18/9 |
| RPM | 3520 |
| ENCL | TEFC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| CL | F |
| SER. F. | 1. 15 |
| DES | A |
| CODE | J |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| I. P. | 54 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6208 |
| ODE | 6206 |
| SER. # | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 10. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 73 Amps |
| Break-Down Torque | 40. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 1 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 54°C |
| Starting Current | 68. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 68 | 79 | 84 | 87 | 89 | 86 |
| Efficiency | 81. 1 | 88. 7 | 90. 3 | 90. 6 | 90. 4 | 89. 5 | 90. 5 |
| Speed (RPM) | 3581 | 3563 | 3542 | 3521 | 3498 | 3473 | 3507 |
| Line Amperes | 4. 2 | 5. 32 | 6. 95 | 8. 82 | 10. 8 | 12. 9 | 10 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA193178 | SA 37E617T859G1 | 1 EA |
| RA180794 | RA 37E617T859G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3004 | 37 CB CASTING W/1. 09 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A11 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A12SP | SLINGER, OD 2. 50, ID 1. 433, 208 BRG | 1 EA |
| HW2505B19 | KEY, 8 X 10 MM X 2. 125 IN | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1159L | SS SUPER-E IEC UL CSA CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495150 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444THFCD8036 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 5218024 |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/