We never sell your data to third parties
Baldor VEBM3611T-D is a 3 HP, 1760 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor features a 1.15 service factor, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It includes a NEMA C-face flange for direct mounting and is part of the Baldor-Reliance general purpose line with NEMA Premium efficiency.
MODEL VEBM3611T-D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,624.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
101
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
21.63 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36N149S266G1 |
| Frame | 182TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS266 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36N149 |
| Layout | 36LYN149 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F3 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 9/27/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEBM3611T-D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36N149S266G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/27/2010 | 31M 4P TEFC VER 182TC BRAKE, SUPER E | |
| 36N149S527G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/16/2010 | 33M 4P TEFC VER 184TC SE BRAKE |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEBM3611T-D |
| SPEC. | 36N149S266G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 9-8. 4/4. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP23, BRAKE 10 FT-LB |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 33 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 01 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 22. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 32 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 68 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 9 | 87. 8 | 89. 5 | 89. 6 | 88. 9 | 88 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781. 8 | 1771. 6 | 1761. 8 | 1749. 6 | 1737. 2 | 1754 |
| Line Amperes | 2. 5 | 2. 89 | 3. 43 | 4. 15 | 4. 95 | 5. 81 | 4. 63 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA203658 | SA 36N158S266G1 | 1 EA |
| RA190918 | RA 36N158S266G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4007 | KOBX, AUTOPHORETIC (REL# 79097-49-C) | 1 EA |
| 35GS3009 | GASKET, KOBX 35CB4006 (411881-15A) | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| WD4100A10 | 465 NIAGARA PLUG (SO ELEC), FOR 1. 093 DIA | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| BP5310A02 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 36EP3301A34 | SPL PU. ENDPLATE - ENCLOSED | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 2 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| BR2004E01 | BRK HUB, 1. 12 DIA JRNL W/. 25 KEY (032416) | 1 EA |
| HW5010A44 | RET RING 5100-112(WALDES) | 1 EA |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A109 | IEC FH NO GREASER FOR SHORT SERIES BRAKE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4519 | CB LID RAW & UNPRIMED, REL# 79097-50-B | 1 EA |
| 35GS3019 | GASKET, FOR KOBX LID 35CB4519 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1418 | INTEGRAL BRK ADJ LABEL (REL# 41171617A) | 1 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 022 GA |
| HA3101A45 | THRUBOLT- 1/4-20 X 11. 125 X | 4 EA |
| 49BK0300A02 | 180 SSB-15-230/460 (206) | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB1424A02 | BRAKE VOLT LABEL 230/460V SSB | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEBM3611T-S
Brand
Baldor
Model
VEBM3611T-5D
Brand
Baldor
Model
VEBM3611T-D
Brand
Baldor
Model
VEBM3611T
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | 10103124 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | PG2502 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/