We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEBM3615T-D is a 5 HP, 1750 RPM, 3-phase, 60 Hz electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor features a C-face mounting configuration (prefix 'V' indicates C-face less base) and is designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and conveyors. It operates on common three-phase voltages and includes a 1.15 service factor with Class F insulation.
MODEL VEBM3615T-D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,164.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
117
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.14 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36M111S268G1 |
| Frame | 184TC |
| Weight | 117. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3642M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3642M |
| Elec. Spec | 36WGS268 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36M111 |
| Layout | 36LYM111 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEBM3615T-D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36M111S268G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/4/2010 | 42M 4P TEFC VER 184TC BRAKE, SUPER E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEBM3615T-D |
| SPEC. | 36M111S268G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 13. 9-13. 4/6. 7 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 13. 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 24 Amps |
| Break-Down Torque | 52. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 31 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 34. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 49. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 60 | 72 | 78 | 83 | 83 | 81 |
| Efficiency | 84. 9 | 89. 7 | 90. 3 | 89. 8 | 88. 8 | 87 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1789. 1 | 1776. 2 | 1762. 3 | 1749. 7 | 1732. 5 | 1714. 3 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 55 | 4. 31 | 5. 43 | 6. 65 | 7. 94 | 9. 64 | 7. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201507 | SA 36N145S268G1 | 1 EA |
| RA188802 | RA 36N145S268G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| BP5310A02 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 36EP3301A34 | SPL PU. ENDPLATE - ENCLOSED | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| BR2004E01 | BRK HUB, 1. 12 DIA JRNL W/. 25 KEY (032416) | 1 EA |
| HW5010A44 | RET RING 5100-112(WALDES) | 1 EA |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A109 | IEC FH NO GREASER FOR SHORT SERIES BRAKE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1418 | INTEGRAL BRK ADJ LABEL (REL# 41171617A) | 1 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 022 GA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| HA3101A40 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 687 | 4 EA |
| 49BK0500A02 | 180 SSB-25-230/460 (206) | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1424A02 | BRAKE VOLT LABEL 230/460V SSB | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
VEBM3615T-5D
Brand
Baldor
Model
VEBM3615T
Brand
Baldor
Model
VEBM3615T-D
Brand
Baldor
Model
VEBM3615T-S
| Brand | NTN Bearing |
| Model | C-UCF211-200D1 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 7007-08-S12-20 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | 13240617 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/