We never sell your data to third parties
Baldor VEM3554T-5 is a 1.5 HP, 1760 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. It meets NEMA Premium efficiency standards for reduced energy consumption.
MODEL VEM3554T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$901.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35AA003M887G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 41. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3526M |
| Elec. Spec | 35WGM887 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35AA003 |
| Layout | 35LYAA003 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 9/23/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3554T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35AA003M887G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/24/2010 | 26M 4P TEFC VER 145TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3554T-5 |
| SPEC. | 35AA003M887G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 8 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 47 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 09 Amps |
| Break-Down Torque | 19. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 17 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 34 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 14. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 51 | 65 | 74 | 79 | 83 | 77 |
| Efficiency | 76. 5 | 84. 5 | 87 | 87. 1 | 86. 3 | 85. 3 | 86. 6 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1771 | 1760 | 1748 | 1735 | 1753 |
| Line Amperes | 1. 15 | 1. 28 | 1. 49 | 1. 75 | 2. 06 | 2. 38 | 1. 94 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA225470 | SA 35A003M493G1 | 1 EA |
| RA212566 | RA 35A003M493G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3554T
Brand
Baldor
Model
VEM3554
Brand
Baldor
Model
VEM3554-5
Brand
Baldor
Model
VEM3554T-57
Brand
Baldor
Model
VEM3554T-5
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6000176 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/