We never sell your data to third parties
Baldor VEUHM3546T-5 is a 1 HP, 1760 RPM, three-phase electric motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor with F3 mounting. It is designed for unit handling applications such as conveyors and material handling systems, offering reliable performance in industrial environments.
MODEL VEUHM3546T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$799.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
38
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
70
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35W819M849G1 |
| Frame | 143TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM849 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35W819 |
| Layout | 35LYW819 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F3 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEUHM3546T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35W819M849G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/4/2010 | 19M 4P TEFC VER 143TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEUHM3546T-5 |
| SPEC. | 35W819M849G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 25. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 13 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 45 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 9. 66 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72 | 81. 9 | 84. 8 | 85. 7 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1772 | 1761 | 1749 | 1736 | 1754 |
| Line Amperes | 0. 839 | 0. 919 | 1. 06 | 1. 23 | 1. 43 | 1. 66 | 1. 35 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201405 | SA 35Z023M492G1 | 1 EA |
| RA188703 | RA 35Z023M492G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4007 | KOBX, AUTOPHORETIC (REL# 79097-49-C) | 1 EA |
| 35GS3009 | GASKET, KOBX 35CB4006 (411881-15A) | 1 EA |
| WD4101A13 | STEEL CAPLUG, BP-1 1/8, PLUG D3561S | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| BP5308A01 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A18 | 10-32 X 1 1/8 HX WS SL SR (ESKAY) | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4519 | CB LID RAW & UNPRIMED, REL# 79097-50-B | 1 EA |
| 35GS3019 | GASKET, FOR KOBX LID 35CB4519 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEUHM3546-5
Brand
Baldor
Model
VEUHM3546T-5
Brand
Baldor
Model
VEUHM3546T
Brand
Baldor
Model
VEUHM3546
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-2560 |
| Brand | Bando |
| Model | 100-DS5M-1260 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6210-NR-C3 |
| Brand | Century |
| Model | XEL2014 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/