We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VEUHM3611T is a 3 HP, 1760 RPM, three-phase electric motor with a NEMA 182TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This unit handling motor features a C-face mounting configuration (F1), operates on 60 Hz, and is designed for material handling applications such as conveyors. It includes a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL VEUHM3611T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,054.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
73
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36A003S266G1 |
| Frame | 182TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS266 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36A003 |
| Layout | 36LYA003 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEUHM3611T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36A003S266G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/5/2011 | 31M 4P TEFC VER 182TC SUPER E | |
| 36A003Y434G7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/20/2007 | 28M 4P TEFC VER 182TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEUHM3611T |
| SPEC. | 36A003S266G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 9-8. 4/4. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 33 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 01 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 22. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 32 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 68 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 9 | 87. 8 | 89. 5 | 89. 6 | 88. 9 | 88 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781. 8 | 1771. 6 | 1761. 8 | 1749. 6 | 1737. 2 | 1754 |
| Line Amperes | 2. 5 | 2. 89 | 3. 43 | 4. 15 | 4. 95 | 5. 81 | 4. 63 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA202003 | SA 36N153S268G1 | 1 EA |
| RA189293 | RA 36N153S268G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| S/P111-000-002 | CORONA TEST, SUPER E MOTORS - FT. SMITH | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| BP5310A02 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 36EP3301A23 | PU ENDPLATE, ENCL. 182-4TC 206 BRG. W/GR | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEUHM3611T
| Brand | Gates Rubber |
| Model | P29-14MGT-85 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/