We never sell your data to third parties
Baldor EHFM2543T is a 50 HP, 1775 RPM three-phase HVAC duty motor with a NEMA 326T frame (8.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for air handling units, chillers, and cooling tower applications, it features F2 mounting (foot mounted with conduit box on the right) and operates on 60 Hz. This motor is part of Baldor's Super-E premium efficient line with Class F insulation and a 1.15 service factor.
MODEL EHFM2543T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,822.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
326T
Frame Material
Steel
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
466
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
27.69 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
Mounting Provisions Only
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 42E133W387G1 |
| Frame | 326T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4256M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4256M |
| Elec. Spec | 42WGW387 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 42E133 |
| Layout | 42LYE133 |
| Frame | 326T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/16/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHFM2543T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 42E133W387G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/24/2011 | 56M 4P OPSB HOR 324T F2 SE | |
| 42E133W387G1 | BALDOR/OZARK | 1/24/2011 | 56M 4P OPSB HOR 324T F2 SE |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHFM2543T |
| SPEC. | 42E133W387G1 |
| HP | 50 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMPS | 114/57 |
| RPM | 1775 |
| FRAME | 326T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 121 |
| DE | 6312 |
| ODE | 6311 |
| AUTO | |
| MANUAL | |
| NONE | |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 148 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 20. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 420 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 1208 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 222 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 280 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 378 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 53 | 75 | 84 | 87 | 88 | 88 | 87 |
| Efficiency | 91. 8 | 94. 5 | 94. 9 | 94. 7 | 94. 2 | 93. 4 | 94. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1775 | 1769 | 1762 | 1771 |
| Line Amperes | 24. 1 | 33 | 44. 3 | 57 | 70. 8 | 85. 4 | 65. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA144128 | SA 42E133W387G1 | 1 EA |
| RA133339 | RA 42E133W387G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6360 | LIFTING LUG FOR 42 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| 42CB4000A01 | CONDUIT BOX 40, STAMPED | 1 EA |
| 19XW2520A08 | SCREW, 1/4-20X1/2 TAPTITE-II OR ROLOC 91 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 42EP3200A01 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 42EP3200B13 | PUEP, MACH FOR 1/2 SH GND MTG | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 42CB4500A01 | CONDUIT BOX LID 42, STAMPED, AUTOPHORETI | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 2 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| 84XN0540J08 | 5-40 X 1/2' SHCS, BLACK OXIDE | 2 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 08 GA |
| HA3151A03 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 20. 5 | 4 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | Bando |
| Model | 400-DS14M-1778 |
| Brand | STIEBER |
| Model | CSK12-2RS |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4N7.5V4CBRK |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/