We never sell your data to third parties
Baldor EHM3116T-8 is a 1 HP, 1760 RPM three-phase electric motor with a NEMA 143T frame (3.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. This general-purpose motor is designed for applications such as fans, blowers, and conveyors, featuring robust construction for industrial use.
MODEL EHM3116T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$684.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
34
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.12 in
Phase
3
Power Factor
67
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35VV807M848G1 |
| Frame | 143T |
| Weight | 34. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM848 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV807 |
| Layout | 35LYVV807 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/1/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3116T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV807M848G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/5/2011 | 19M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35V807M848G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/3/2010 | 19M 4P OPSB HOR 143T SUPER E |
| Nameplate No. | NP2094C06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3116T-8 |
| SPEC. | 35VV807M848G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 200 |
| AMPS | 3. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 25 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 15 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 05 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 20°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 34 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 24°C |
| Starting Current | 27. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 50 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72. 3 | 82. 3 | 84. 6 | 85. 6 | 85. 4 | 84. 2 | 85. 5 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781 | 1771 | 1760 | 1749 | 1736 | 1753 |
| Line Amperes | 2. 37 | 2. 61 | 3. 02 | 3. 52 | 4. 09 | 4. 75 | 3. 86 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA235244 | SA 35VV807M848G1 | 1 EA |
| RA222206 | RA 35VV807M848G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4004A17 | SHEET METAL KOBX 35 (STAMPED) 35CB4004 L | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3201A48 | SPL FR ENDPLATE-OPEN W/SCREENS, GREASER | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A33 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4509 | BOX LID MODEL 35 FOR 35CB4004-GALV & PHO | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2094C06B03 | NP LABEL W/BARCODE (FOR HVAC MOTOR) | 1 EA |
| 35PA1067 | PACK GROUP COMBINED PRINT WITH OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3116T-8
Brand
Baldor
Model
EHM3116T
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/