We never sell your data to third parties
Baldor EHM3714T is a 10 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance for driving pumps, fans, and conveyors. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and is foot mounted (F1) with the standard conduit box on the left.
MODEL EHM3714T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,603.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
160
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.53 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37J543S518G1 |
| Frame | 215T |
| Weight | 165. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3752M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787367 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3752M |
| Elec. Spec | 37WGS518 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37J543 |
| Layout | 37LYJ543 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/9/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/22/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3714T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37J543S518G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/21/2011 | 52M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E | |
| 37H244S518G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/11/2010 | 52M 4P TEFC HOR 215T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3714T |
| SPEC. | 37J543S518G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 25. 4-24/12 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 49 Amps |
| Break-Down Torque | 134 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 93503 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 49. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 68. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 103 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 66 | 79 | 85 | 84 | 87 | 84 |
| Efficiency | 88. 9 | 92. 1 | 92. 4 | 91. 8 | 90. 3 | 89 | 90. 9 |
| Speed (RPM) | 1793. 9 | 1786. 8 | 1779. 7 | 1771. 8 | 1762. 7 | 1752. 5 | 1766 |
| Line Amperes | 6. 14 | 7. 63 | 9. 58 | 11. 9 | 15. 4 | 18. 1 | 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA236133 | SA 37J543S518G1 | 1 EA |
| RA223081 | RA 37J543S518G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100B20 | PUEP ENCL 'T'-307 BRG, W/GRSR | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 028 GA |
| HA3104A25 | THRUBOLT. 31-18 X 14. 75 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 37PA1052 | PALLET PACK GRP, 150 LB MTR 2 X 4 RUNNER | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | U225A |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSLP204-12 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UCP210-200D1 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22214EAKW33 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/