We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CECP3771T is a 10 HP, 3500 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and cast iron construction for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and includes a 5-year warranty.
MODEL CECP3771T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,938.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
203
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
20.24 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 10 HP |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 07K373Y012G1 |
| Frame | 215TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0742M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783705 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0742M |
| Elec. Spec | 07WGY012 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07K373 |
| Layout | 07LYK373 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 11/28/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP3771T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07K373Y012G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/1/2012 | 42M 2P TEFC HOR 215TC CP SP 32-6 SE | |
| 07K373W723G2 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/9/2010 | 44M 2P TEFC HOR 215TC CP SP 32-6 SE |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | CECP3771T |
| SPEC. | 07K373Y012G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 22/11 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 215TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 90 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 24. 5 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6307 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 61 Amps |
| Break-Down Torque | 70. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 776 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 24. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 32. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 51°C |
| Starting Current | 88. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 58 | 79 | 88 | 90 | 92 | 91 | 91 |
| Efficiency | 90. 1 | 93 | 93. 2 | 92. 5 | 91. 4 | 90 | 91. 8 |
| Speed (RPM) | 3578. 4 | 3554. 5 | 3528. 7 | 3503. 4 | 3473. 7 | 3440. 8 | 3486 |
| Line Amperes | 4. 43 | 6. 32 | 8. 64 | 11. 1 | 13. 9 | 17. 1 | 12. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA235044 | SA 07K373Y012G1 | 1 EA |
| RA222007 | RA 07K373Y012G1 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 09CB1001A03G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1017 | LEAD SEPERATOR GASKET MODEL 307 1/8' THK | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 37EP1101C43G | TEFC 307 BRG, GRSR, RELIEF, . 25-20 FH TAPS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP1300A41G | FACE MTD E. P. ENCL 307 BRG. 213-5TC S. P. | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH1001A01G | SPL FAN HOUSING, 307, W/GREASER, GRAY EP | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 09CB1504A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 09GS1001A01SP | GASKET, BOX LID, 1/8 THICK BLACK NEOPREN | 1 EA |
| 10XF2520A12 | 1/4-20 X 3/4 HX HD TYPE F | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A07SP | SLINGER, OD 2. 25, ID 1. 344, 307 BRG | 1 EA |
| HW4600B33 | V-RING SLINGER 1. 375 X 1. 890 X 0. 350 | 1 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104A32 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 750 | 4 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 036 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 07PA1011 | PKG GRP, 07 CAST IRON PK1181 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-349007 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/