We never sell your data to third parties
Baldor ECP2395T-4 is a 15 HP, 880 RPM, 3-phase severe duty motor with a NEMA 286T frame (7.00" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction, Inpro shaft seals, and carries a 5-year warranty.
MODEL ECP2395T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$9,244.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1350 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
479
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
8
Overall Length
28 in
Phase
3
Power Factor
68
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
880
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
900
Voltage
460
| Output | 15 HP |
|---|---|
| RPM | 880 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10H292Y146G1 |
| Frame | 286T |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 08 |
| Class | STOCK |
| Type | 1060M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790518 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1060M |
| Elec. Spec | 10WGY146 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10H292 |
| Layout | 10LYH292 |
| Frame | 286T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 08 |
| Created Date | 12/30/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/26/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP2395T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10H292Y146G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/3/2011 | 60M 8P TEFC HOR 286T CHEM SERV 32-6 SE |
| Nameplate No. | NP2178E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP2395T-4 |
| SPEC. | 10H292Y146G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 21. 5 |
| RPM | 880 |
| FRAME | 286T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 69 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6311 |
| ODE | 6311 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 89. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 13. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 202 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 668 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 164 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 236 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 120 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 49 | 62 | 72 | 72 | 73 | 72 |
| Efficiency | 84. 6 | 89. 8 | 90. 8 | 90. 7 | 90. 1 | 88. 5 | 90. 3 |
| Speed (RPM) | 895 | 891 | 886 | 881 | 875 | 868 | 877 |
| Line Amperes | 14. 2 | 16. 2 | 18. 9 | 21. 5 | 26. 8 | 31. 9 | 24. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA214270 | SA 10H292Y146G1 | 1 EA |
| RA201481 | RA 10H292Y146G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4017A03 | . 125 X 1. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10EP1110A47P | PU ENDPLATE, MACH W/PRIMER | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10FH1007P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3118K20 | 5/16-18 X 1 1/4 GRADE 5 STEEL ZC PLATED | 3 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501H29 | KEY, 1/2 SQ X 3. 375 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 10EP1110A44GP6 | FREP, MACH W/PRIMER & GREEN PAINT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 09FN3001C02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2178E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read more| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA39-40004500-562 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/