We never sell your data to third parties
Baldor ECP62333TR-4 is a 15 HP, 1760 RPM, three-phase severe duty motor with a NEMA 254T frame (6.25" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and operates on 460V at 60 Hz. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction, Inpro shaft seals, and carries a 5-year warranty.
MODEL ECP62333TR-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,992.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254T
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
324
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
24.86 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 15 HP |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09H811Y937G1 |
| Frame | 254T |
| Weight | 314. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0942M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790041 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0942M |
| Elec. Spec | 09WGY937 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09H811 |
| Layout | 09LYH811 |
| Frame | 254T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/26/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/15/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP62333TR-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09H811Y937G1 | BALDOR/OZARK | 3/1/2010 | 42M 4P TEFC HOR 254T IEEE-841 32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2192 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP62333TR-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 09H811Y937G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 254T |
| S/N | |
| HP | 15 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1765 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | NU309 |
| AMP | 17. 6 |
| MOTOR WEIGHT | 280 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 3. 2 |
| GREASE | MOBILITH SHC220 |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 91. 0 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 86 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 41 Amps |
| Break-Down Torque | 171 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 629 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 60. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 75. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 63°C |
| Starting Current | 115 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 51 | 74 | 83 | 86 | 87 | 88 | 87 |
| Efficiency | 89. 7 | 92. 9 | 93. 3 | 92. 8 | 91. 9 | 90. 6 | 92. 3 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1780 | 1772 | 1762 | 1751 | 1737 | 1755 |
| Line Amperes | 7. 62 | 10. 3 | 13. 7 | 17. 6 | 21. 9 | 26. 6 | 20. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA192881 | SA 09H811Y937G1 | 1 EA | |
| RA180508 | RA 09H811Y937G1 | 1 EA | |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA | |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA | |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09EP1118A01P | PUEP MACH, 309 BRG. INPRO SEALS-EPOXY PRI | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 09EP1118A01GP6 | FREP MACH, 309 BRG. EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| MJ1000A62 | GREASE - MOBILITH SHC220, HC9455 | 0. 08 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2192 | NP BALDOR IEEE-661 CP8 (COLUMBUS 300 SER | 1 EA | |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA | |
| 09PA1046 | PKGP SHAFT TENSIONER 2X4 4-3/4 LEG 4-1/2 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/