We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor VECP82333T-4 is a 15 HP, 1760 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and cast iron construction for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment. It includes Inpro shaft seals and carries a 5-year warranty.
MODEL VECP82333T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,928.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
324
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
25.28 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 15 HP |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09H404Y937 |
| Frame | 254TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0942M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 790041 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0942M |
| Elec. Spec | 09WGY937 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09H404 |
| Layout | 09LYH404 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 2/26/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/15/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP82333T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09H404Y937 | BALDOR/OZARK | 2/26/2010 | 42M 4P TEFC VER 254TC IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | VECP82333T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 09H404Y937 |
| CC | 010A |
| FRAME | 254TC |
| S/N | |
| HP | 15 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1765 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6309 |
| AMP | 17. 6 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 3. 2 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 91. 0 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 86 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 6. 41 Amps |
| Break-Down Torque | 171 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 629 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 60. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 51°C |
| Locked-Rotor Torque | 75. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 63°C |
| Starting Current | 115 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 51 | 74 | 83 | 86 | 87 | 88 | 87 |
| Efficiency | 89. 7 | 92. 9 | 93. 3 | 92. 8 | 91. 9 | 90. 6 | 92. 3 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1780 | 1772 | 1762 | 1751 | 1737 | 1755 |
| Line Amperes | 7. 62 | 10. 3 | 13. 7 | 17. 6 | 21. 9 | 26. 6 | 20. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA192929 | SA 09H404Y946 | 1 EA |
| RA180553 | RA 09H404Y946 | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA |
| 10XN3118K08 | 5/16-18 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 1 EA |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 09EP1300A73P | ENDPLATE, MACH EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| PK6014 | STEEL STRAP FOR 309-312 BASELESS MOTORS | 3 EA |
| 19XW3118A08 | . 31-18 X. 50 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 3 EA |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA |
| 09EP1118A06GP6 | FREP MACH, 309 BRG. INPRO SEALS-EPOXY PRI | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA |
| 40PA1014 | PACKAGING GROUP, 09 NO BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
WEG
Model
01518ST3QIE254TC-W22
Brand
Baldor
Model
CECP82333T-4
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130104.00 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 6203RSR |
| Brand | STIEBER |
| Model | DC4127(3C) |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/