We never sell your data to third parties
Baldor VECP83774T-4 is a 10 HP, 1760 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater treatment, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL VECP83774T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,959.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
231
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
20.32 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 10 HP |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 07M323X813G1 |
| Frame | 215TC |
| 231. 000 LB | |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0748M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783061 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0748M |
| Elec. Spec | 07WGX813 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 07M323 |
| Layout | 07LYM323 |
| Frame | 215TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/21/2012 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/6/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP83774T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 07M323X813G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/27/2012 | 48M 4P TEFC VER 215TC CHEM PROC | |
| 07J268X813G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/4/2010 | 48M 4P TEFC VER 215TC CHEM PROC SP32-8 |
| Nameplate No. | NP2162E | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CAT. NO. | VECP83774T-4 | ||||||||
| SPEC. | 07M323X813G1 | ||||||||
| SPEC. | 07M323X813G1 | ||||||||
| 231 LBS | |||||||||
| HP | 10 | ||||||||
| T. CODE | T3 | ||||||||
| GREASE | POLYREX EM | ||||||||
| VOLTS | 460 | ||||||||
| MAX. KVAR | 1. 53 | ||||||||
| AMP | 12. 2 | ||||||||
| # OF ROTOR BARS | 28 | ||||||||
| # OF STATOR SLOTS | 36 | ||||||||
| RPM | 1760 | ||||||||
| BLANK | |||||||||
| FRAME | 215TC | HZ | 60 | PH | 3 | HTR-VOLTS | N/A | HTR-AMPS | N/A |
| SER. F. | 1. 15 | CODE | H | DES | B | CL | F | MAX. SPACE HEATER TEMP. | N/A |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 | ||||||||
| PF | 83 | ||||||||
| G. MIN. EFF | 90. 2 | ||||||||
| CC | 010A | ||||||||
| RATING | 40C AMB-CONT | ||||||||
| DE | 6307 | ||||||||
| ODE | 6307 | ||||||||
| ENCL | TEFC | ||||||||
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 44 Amps |
| Break-Down Torque | 80. 9 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 06 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 40. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 64°C |
| Locked-Rotor Torque | 52. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 83°C |
| Starting Current | 81 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 71 | 80 | 83 | 85 | 85 | 84 |
| Efficiency | 89. 8 | 92. 6 | 92. 7 | 91. 8 | 90. 5 | 88. 9 | 91 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1782 | 1774 | 1763 | 1751 | 1737 | 1756 |
| Line Amperes | 5. 24 | 7. 1 | 9. 42 | 12. 17 | 15. 24 | 18. 69 | 14 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA192931 | SA 09H404Y947 | 1 EA |
| RA180555 | RA 09H404Y947 | 1 EA |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA |
| 10XN3118K08 | 5/16-18 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 1 EA |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 09EP1300A73P | ENDPLATE, MACH EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| PK6014 | STEEL STRAP FOR 309-312 BASELESS MOTORS | 3 EA |
| 19XW3118A08 | . 31-18 X. 50 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 3 EA |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA |
| 09EP1118A06GP6 | FREP MACH, 309 BRG. INPRO SEALS-EPOXY PRI | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA |
| 40PA1014 | PACKAGING GROUP, 09 NO BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
WEG
Model
01018ST3QIE215TC-W22
Brand
Baldor
Model
CECP83774T-4
| Brand | STIEBER |
| Model | AS35 |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | FR-A120E-5.5K |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/