We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM23994T is a 15 HP, 3520 RPM three-phase washdown duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food, beverage, and pharmaceutical processing applications, this motor features a C-face mounting configuration, corrosion-resistant construction, and is built for high-pressure washdown environments. It operates on 60 Hz power with a standard service factor.
MODEL CESSWDM23994T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,815.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
293
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
24.67 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39E119X633G1 |
| Frame | 254TC |
| Weight | 291. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3952M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | Q |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3952M |
| Elec. Spec | 39WGX633 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39E119 |
| Layout | 39LYE119 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 3/18/2008 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM23994T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39E119X633G1 | BALDOR/OZARK | 5/23/2008 | 40M 2P TEFC HOR 254TC S. P. #009-009 SE |
| Nameplate No. | NP1953D01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM23994T |
| SPEC. | 39E119X633G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 36-33/16. 5 |
| RPM | 3520 |
| FRAME | 254TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 92 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 77 Amps |
| Break-Down Torque | 100 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 467 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 36. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 73°C |
| Locked-Rotor Torque | 47. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 145 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 66 | 84 | 90 | 92 | 93 | 93 | 93 |
| Efficiency | 83. 9 | 89. 6 | 91. 1 | 91. 3 | 90. 8 | 90. 1 | 91 |
| Speed (RPM) | 3579 | 3563 | 3546 | 3528 | 3507 | 3486 | 3515 |
| Line Amperes | 6. 39 | 9. 25 | 12. 8 | 16. 5 | 20. 6 | 24. 9 | 19 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA169249 | SA 39E119X633G1 | 1 EA |
| RA157525 | RA 39E119X633G1 | 1 EA |
| 09FN3001C01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1901A01 | S. S. FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4606A16 | PROTECH/SEAL (WDE-1575-2125-BG38) | 1 EA |
| 39EP1903A01 | S. S. C-FACE PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4606A15 | PROTECH/SEAL (WDE-1688-2250-BG37) | 1 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| 09FH4014A01 | 304 S. S. FAN COVER & GRILL W/#4 FINISH | 1 EA |
| 10XN2520S08 | SCREW, 1/4-20 X 1/2 HHCS SS | 3 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 3 EA |
| 09CB1505A01 | S. S. LIPPED KOBX LID | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118S12 | 5/16-18 X 3/4 HEX HEAD CAP, STAINLESS ST | 2 EA |
| HW1001S31 | WASHER, 5/16 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| MJ5002A02 | NON-CORROSIVE SILICONE, DOW 748, 10. 3 OZ | 0. 031 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HA3154S06 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 16. 875 SS | 4 EA |
| HW2500S25 | USA#1008-WOODRUFF KEY#B STAINLESS: | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 254TTFCD6000 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1316A |
| Brand | US Motors |
| Model | UJ5C2K21M |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/