We never sell your data to third parties
Hubbell 31518118BPK100 HUBPRO Wiring Device replacement bushing made of neoprene. Designed for use with HUBPRO wiring devices, this bushing accommodates cord diameters from 0.625 to 0.750 inches. It provides a secure seal and strain relief for wiring connections.
MODEL 31518118BPK100
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$274.29 Per Bx
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
Replacement Bushings
Color
Black
Color code
Yellow
Conductor range
0.625-0.75 in (15.8-19.0 mm)
Display size
1/2" and 3/4" Form 3
Environmental conditions
Weather Resistant
Hub size
1/2", 3/4"
Item type
Cord Connector Accessories
Number of conductors
Single
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Series
Accessories
Type
Bushings
Hubbell Wiring Device-Kellems 31518118BPK100
UPC: 783585022604 | UNSPSC: 39121431 | GTIN: 00783585022604
Fittings & Connectors > Cable Gland Accessories > Replacement Bushings/Gland, Single Cable
Wiring Device-Kellems Replacement Bushing, Standard Weather Resistant, 1/2, 3/4 in, 5/8 to 3/4 in Cable Dia, For Use With: Form 3 Cord Connector, Elastomer/Neoprene, Black
Specs:
| Type | Standard Weather Resistant |
|---|---|
| Color | Black |
| Suitable For Use With | Form 3 Cord Connector |
| Material | Elastomer/Neoprene |
| Thread Size | 1/2, 3/4 in |
| Cable Diameter | 5/8 to 3/4 in |
Packaging:
| Length | 12.0 in |
|---|---|
| Width | 12.0 in |
| Height | 1.8 in |
| 1.9 lb |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 514B
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
31648047GPK100
Brand
Hubbell Wiring
Model
31518118BPK100
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-445TSC-2-BR-E-150 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 218 ECM |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | N 226 ECP/C3 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 51356 M |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/