We never sell your data to third parties
Hubbell CS8265C specification-grade Twist-Lock plug rated 50A at 250V AC. 2-Pole 3-Wire Grounding configuration. Black/White nylon housing. Accepts cord diameters from 0.750" to 1.125". UL and CSA listed for industrial applications.
MODEL CS8265C
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$138.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
50A
Color
Black/White
Cord dia
750 in-1.125 in
Voltage
250V AC
2P3W, 50A 250V, Nylon Housing, Rynite Interior
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Plug |
| Wiring Scheme | 2-Pole, 3-Wire Grounding |
| Amperage | 50A |
| Voltage | 250V AC |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black/White |
| Cord Dia. | .750"-1.125" (19.1-29.2) |
| Blade Holder Material | Glass Reinforced PET |
| Terminal Retainer Material | Glass Reinforced PET |
| Housing Material | Black Supertough Nylon |
| Cord Clamp Material | Glass Reinforced PET |
| Blade Material | Brass |
| Terminal Screw Material | Stainless Steel |
| Ground Screw Material | Stainless Steel |
| Cord Clamp Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Body Holding Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | #10 AWG min #6 AWG max |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Safety-Shroud Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Neoprene |
| Seal Cup Material | Nylon |
| Latches Material | Supertough nylon |
| Box Terminal Material | Copper |
| Front & Rear Housing Material | Supertough nylon |
| Listings | UL/CSA |
| UPC Number | 783585828480 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
CS6360C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS8364C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS6361C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS8164C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS6364C
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/