We never sell your data to third parties
Hubbell H3001 straight male locking connector with steel inserts. Designed for industrial wiring applications requiring a secure, locking connection. The steel inserts provide durability and reliable conductivity. This connector is part of the Hubbell Wiring Device-Kellems line, known for robust construction and long service life.
MODEL H3001
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$333.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Length overall (mm)
3.750 in
Material
Iron, Zinc Plated
Style
Straight
Thread Size
3 in-8 NPT
Trade size
3
Width (mm)
4.312 in
Specifications
| Product Type | Liquidtight System |
|---|---|
| Liquidtight System Type | Flexible Metallic LiquidTight Insulated Connectors |
| Liquidtight Connector Body Style | Straight |
| Trade Size | 3" |
| Effective Operating Temperature | -40°F to +225°F (-40°C to +107°C) |
| Hazardous Locations | Class I, Div.2 NEC 501-4b, Class II, Div.1 NEC 502-4a2, Class II, Div.2 NEC 502-4b2, Class III, Div.1 NEC 503-3a2, Class III, Div.2 NEC 503-3b |
| Dimension A | 3.81" (96.8) |
| Dimension B | 1.06" (26.9) |
| Dimension C A/C | 4.70" (119.0) |
| Dimension C A/F | 4.31" (109.5) |
| Dimension D | 3.01" (76.5) Throat Dia. |
| Dimension E A/C | 4.65" (118.1) |
| Dimension E A/F | 4.33" (110.0) |
| Certifications | UL Listed, CSA Certified |
| UPC Number | 78358503522 |
| Weight in LBs | 3.9 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/