We never sell your data to third parties
Hubbell HBL20403 Twist-Lock locking receptacle rated 30A at 2000V minimum with 3-Pole 4-Wire Grounding configuration. Black nylon housing provides durability in industrial environments. Ideal for high-voltage locking applications requiring reliable connection.
MODEL HBL20403
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$227.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Voltage
2,000V minimum
3P4W, 30A 600V AC Max, Black Phenolic
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Single Receptacle |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 4-Wire Grounding |
| Multi-Rating | 30A 600V AC, 20A 250V DC |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black |
| Terminal Screw Material | Steel pressure screw- zinc plate |
| Ground Screw Material | Steel pressure screw- zinc plate |
| Body Contact Carrier Material | Black Polyester |
| Contact Spring Material | .031" Brass |
| Mounting Screw Material | Steel, zinc plated |
| Cover (Top) Material | Black Thermoset |
| Base Material | Black Thermoset |
| Ground Contact Material | .031" Brass |
| Bridge (Mounting Strap) Material | .062" Steel, Zinc Plate |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Terminal Accommodation | 20A #12AWG; 30A #10AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP30 |
| Listings | UL/CSA |
| UPC Number | 783585017280 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
SS737
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL20403
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL20443
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL25250
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL25403
| Brand | Orbit Industries |
| Model | MC-CL-125 |
| Brand | PIP |
| Model | 9060/XL |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/