We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2321SW LKG WT S/SHRD PLUG 20A 250V L6-20P
MODEL HBL2321SW
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$100.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Extra Heavy Duty Industrial
Cable range
0.360 - 0.930 in
Color
Black, White
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.360 in-0.930 in (9-24)
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.77 in x 2.77 in x 4.40 in
Display size
Standard Sized
Environmental conditions
Watertight
Height
4.40 in
Industry Standard(s)
UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12
Item type
20A Watertight Safety-Shroud Plug
Length
2.77 in
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L6-20P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Width (in)
2.77
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2321SW
UPC: 783585231105 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585231105
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Plugs
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Safety-Shroud Locking Plug, Grounding Safety Shroud, 250 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA L6-20P, Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/IP66 Enclosure, 0.36 to 0.93 in Diameter Cord, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Composite, Black/White, 2.94 in Dia x 4.4 in L Dimensions
Features:
- Withstands 2000 VAC dielectric voltage
- 14 to 10 AWG wire
- 12 AWG terminal accommodation
- Maximum 30 deg C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75% temperature rise
- Brass blade, (2) 0.08 in steel nickel plated terminal clamp
- Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, white, green)
- Natural white nylon blade holder and impact modified PBT cord clamp material
- #10-32 brass (white finish on neutral screw when used) multi-drive terminal screw
- #10-32 brass (green finish) multi-drive ground screw
Specs:
| Type | Grounding Safety Shroud |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Grade | Industrial |
| Material | Composite |
| Dimensions | 2.94 in Dia x 4.4 in L |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA L6-20P |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/IP66 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
| Cord Diameter | 0.36 to 0.93 in |
Packaging:
| Length | 5.288 in |
|---|---|
| Width | 3.668 in |
| Height | 3.668 in |
Certifications/Standards:
UL 498 | UL94 Flammability Rating | Federal Specification W-C-596 | CSA C22.2 No. 42/0.6 | RoHS Compliant
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2613SR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2313SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2333SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2621SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2323SW
| Brand | Grundfos |
| Model | 96419167 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6324 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5978755 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-42HS3712SSLP |
| Brand | PTI |
| Model | SPC450X3-3535 |
| Brand | Enerpac |
| Model | E494 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/