We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2331VY LKG VAL PLUG 20A 277V L7-20P YL
MODEL HBL2331VY
This vendor has a minimum order quantity of 26. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$16.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 26
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Cable range
0.325 - 0.720 in
Color
Yellow
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.325 in-0.720 in(8.26-18.3)
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
1.78 in x 1.78 in x 2.50 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.50 in
Length
1.78 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
2
Nema Rating
L7-20P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
277 VAC
Voltage rating description
277 VAC
Width (in)
1.78
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2331VY
UPC: 783585235684 | UNSPSC: 39121403 | GTIN: 00783585235684
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Plugs
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Valise Locking Plug, 1-Phase Grounding Male, 277 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA L7-20P, Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.325 to 0.72 in Diameter Cord, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Yellow, 1.78 in Dia x 2.5 in L Dimensions
Features:
- Powerful cord grip prevents conductor slippage and strain on wiring terminals
- Totally insulated impact and crush-resistant nylon body
- Unique patented clamp type terminals provide a superior electrical connection by bundling the conductor strands when clamps are tightened
Specs:
| Type | 1-Phase Grounding Male |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Industrial |
| Material | Nylon |
| Dimensions | 1.78 in Dia x 2.5 in L |
| Voltage Rating | 277 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA L7-20P |
| Enclosure | IP20 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
| Cord Diameter | 0.325 to 0.72 in |
Packaging:
- Length: 3.858 in
- Width: 2.178 in
- Height: 2.178 in
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 498 | CSA C22.2 No. 42/0.6 | UL94HB Flammability Rating | Federal Specification W-C-596
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Nachi Bearing |
| Model | NU206EG |
| Brand | Rexnord |
| Model | 614-156-13 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RR201WTR |
| Brand | Rexnord |
| Model | TDS24560212 |
| Brand | Rollway |
| Model | 6011 2RS C3 EMQ |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6024ZZNR |
| Brand | TB Woods |
| Model | 3V5310 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/