We never sell your data to third parties
Hubbell HBL2410RT Twist-Lock locking device rated 20A at 125/250V AC with 2 HP capacity. Black nylon housing provides durability in industrial environments. Suitable for commercial and industrial locking applications requiring a reliable, polarized connection.
MODEL HBL2410RT
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$47.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Color
Black
HP
2
Voltage
125/250V AC
3P4W, 20A 125/250V, L14-20R, Black Nylon Face
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Single Receptacle |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 4-Wire Grounding |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 125/250V AC |
| NEMA Configuration | L14-20R |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black |
| Horsepower | 2 (1) |
| Terminal Clamp Material | .040" (1.0 ) Brass |
| Terminal Screw Material | #10-32 Bronze (White finish on neutral screw when used) |
| Ground Screw Material | #10-32 Bronze (Green) |
| Contact Spring Material | .040" Brass |
| Mounting Screw Material | Steel-zinc-plated |
| Cover (Top) Material | Black Nylon |
| Base Material | Nylon Polyester |
| Ground Contact Material | .040" Brass |
| Bridge (Mounting Strap) Material | .050" Brass |
| Back Plate Material | .040" Brass |
| Rivet Material | Brass |
| Auto Ground Clip Material | Stainless Steel |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Terminal Accommodation | #14 to #8 AWG Copper Only |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No.0.6 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Listings | FED SPEC UL/CSA |
| UPC Number | 783585235738 |
| 0.25 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410RT
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG2410
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2416
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410SR2
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/