We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL24CM26 LKG FLG-RCPT 20A 3P 250V L15-20R WH
MODEL HBL24CM26
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$58.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
30 A
Yes
Amperage Rating
30 A
Composite/Thermoplastic
Yes
Flanged Grounding Single Standard
Yes
Industrial Grade
Yes
NEMA L
15-20R
NEMA Rating
NEMA L15-20R
Number of Poles
3
Number of Wires
4
Pole
3
Screw Terminal
Yes
UL 498 | NEMA WD
1/WD5
VAC
250
Voltage Rating
250 VAC
White
Yes
Wires
4
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL24CM26
UPC: 783585358482 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585358482
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Receptacles
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Locking Receptacle, Flanged Grounding Single Standard, 250 VAC, 30 A, 3 Pole, 4 Wires, NEMA L15-20R, Industrial Grade, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, White
Specs:
| Type | Flanged Grounding Single Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Industrial |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Amperage Rating | 30 A |
| NEMA Rating | NEMA L15-20R |
| Number of Wires | 4 |
| Number of Poles | 3 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 3.798 in |
|---|---|
| Width | 3.238 in |
| Height | 2.678 in |
Certifications/Standards:
UL 498 | NEMA WD1/WD5
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL3326C |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 105089 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 0627039763 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/