We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2621EBK LKG PLUG 30A 250V L6-30P BLK
MODEL HBL2621EBK
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$42.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Black
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord dia
360 in-0.930 in
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
HP
2
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L6-30P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Phase
Single phase
Voltage
250V kV
Voltage rating description
250V kV
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
2P3W, 30A 250V, L6-30P, Black & White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Plug |
| Wiring Scheme | 2-Pole, 3-Wire Grounding |
| Amperage | 30A |
| Voltage | 250V AC |
| NEMA Configuration | L6-30P |
| Item Style | Insulgrip |
| Device Color | Black/White |
| Horsepower | 2 |
| Cord Dia. | .360"-.930" (9-24) |
| Blade Holder Material | Natural White Nylon |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Housing Material | Black nylon |
| Cord Clamp Material | Natural (white) nylon |
| Blade Material | Brass |
| Terminal Clamp Material | .08" (2 )steel-nickel plated |
| Terminal Screw Material | #10-32 Brass (white finish on neutral screw when used) Multi-drive |
| Ground Screw Material | #10-32 Brass (green finish) Multi-drive |
| Cord Clamp Screw Material | Steel, zinc plated Multi-drive |
| Body Holding Screw Material | Steel, zinc plated Multi-drive |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | 30A #10 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No.0.6 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Listings | FED SPEC UL/CSA |
| UPC Number | 783585038834 |
| Weight in LBs | 0.25 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | SMC |
| Model | ISA-14 |
| Brand | SealMaster |
| Model | RPBA 215-C4 CR |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN1X4-17YN/D10/E2 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 1180L32 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 4L210R |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPANHE2X4-46YN/D10/E2 |
| Brand | Enerpac |
| Model | SWH10 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96654374 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/