We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2621S LKG S/SHRD PLUG 30A 250V L6-30P B/W
MODEL HBL2621S
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$46.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Cable range
0.360 - 0.930 in
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.360 in-0.930 in (9-24)
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.26 in x 2.26 in x 4.21 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
4.21 in
Length
2.26 in
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
2
Nema Rating
L6-30P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Type
Plugs
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Width (in)
2.26
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Safety-Shroud, Male Plug, 30A 250V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, L6-30P, Screw Terminal, Black and White Nylon Body, White PBT Shroud.
- Ribbed nylon housing provides a secure grip and impact and chemical resistance.
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain.
- Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.
Standard Product
Product Details
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Color | Black, White |
| Cord Range | 0.360"-0.930" (9-24) |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Horsepower - Maximum | 2 |
| Item Type | 30A Safety-Shroud Plug |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Plugs |
| UPC | 783585234380 |
Dimensions
| Dimensions | 2.26 in x 2.26 in x 4.21 in |
| Display Size | Standard Sized |
| Height | 4.21 in |
| Length | 2.26 in |
| Width | 2.26 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating Description | 250 V |
| Wattage | 7500 W |
Conductor Related
| Cable Range | 0.360 - 0.930 in |
| Cord Type | All Listed Portables |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L6-30P |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Pramet |
| Model | 6758319 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1497-N1 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 3L690R |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2XEP1.0G20-12VM-16 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6808VV |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2080HA21LR50 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLSI315SBK |
| Brand | Zero-Max |
| Model | 6A60C |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/