We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL26CM11VB LKG VAL PLUG CM 30A 125V L5-30P BK
MODEL HBL26CM11VB
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$35.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Black
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L5-30P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability
Phase
Single phase
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Wattage
3750
Wire size
#12 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Marine Grade Valise, Male Plug, 30A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-30P, Screw Terminal, Black
- Powerful cord grips
- Two Capitive Stainless Steel Assembly Screws
- Nickel plated brass contacts for corrossion resistance
Corrosion Resistant
Product Details
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Color | Black |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Item Type | Valise |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability |
| UPC | 783585808222 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Wattage | 3750 |
Conductor Related
| Cord Type | All Listed Portables |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Wire Size | #12 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed |
| Nema Rating | L5-30P |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4L700 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SF.1/2 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | NUTR35 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFFLCSBKG |
| Brand | Pramet |
| Model | 6753909 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/