We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL26CM13V LKG VAL CONN CM 30A 125V L5-30R YL
MODEL HBL26CM13V
This vendor has a minimum order quantity of 17. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$26.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 17
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.590 in-0.930 in (15.0-23.6)
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.26 in x 2.26 in x 3.86 in
Environmental conditions
Corrosion Resistant
Height
3.86 in
Insulation
Insulated Body
Length
2.26 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L5-30R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Width (in)
2.26
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL26CM13V
UPC: 783585808239 | UNSPSC: 39121421 | GTIN: 00783585808239
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Connectors
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Valise Female Connector, Heavy Duty Isolated Grounding Standard Sized, 125 VAC, 30 A, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, L5-30R/WD1/WD5, Industrial/Marine Grade, IP20 Enclosure, 0.59 to 0.93 in Diameter Cord, -40 to 75 deg C, Pressure Screw Terminal, Nylon, Yellow, 3.86 in L x 1.97 in W x 2.26 in H Dimensions
Features:
- Powerful cord grips prevents conductor slippage and strain on wiring terminals
- Totally insulated impact and crush resistant nylon body
- Unique patented corrosion resistant clamp type terminals provide a superior electrical connection by bundling the conductor strands when clamps are tightened
- Corrosion resistant
Specs:
| Type | Heavy Duty Isolated Grounding Standard Sized |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Industrial/Marine |
| Material | Nylon |
| Dimensions | 3.86 in L x 1.97 in W x 2.26 in H |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 30 A |
| NEMA Rating | L5-30R/WD1/WD5 |
| Enclosure | IP20 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Pressure Screw |
| Cord Diameter | 0.59 to 0.93 in |
Packaging:
| Length | 7.5 in |
|---|---|
| Width | 5.25 in |
| Height | 1.7 in |
Certifications/Standards:
UL 498 | Federal Specification W-C-596 | CSA C22.2 No. 42 | RoHS Compliant
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 700S-CFB440KDC |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL16101116 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ARBAY2-120N/PIR/E2/SP10 |
| Brand | Goulds |
| Model | 22BFFRMJ0 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 4/3VP900 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | KR19 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | CRSBR-40 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96515396 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/