We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2720SR2 LKG S/SHRD RCPT L15-30R 2G SURF MTGY
MODEL HBL2720SR2
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$83.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Gray
Connectivity
Back Wired Screw Terminals
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
5.12 in x 5.12 in x 2.22 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.22 in
HP
3
Length
5.12 in
Material
Valox
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
3
Nema Rating
L15-30R
Number of gangs
2-Gang
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Three phase
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Width (in)
5.12
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
3P4W, 30A 3PH 250V, L15-30R, Gray Surface Mount Housing
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Single Receptacle |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 4-Wire Grounding |
| Amperage | 30A |
| Voltage | 3 Phase 250V AC |
| NEMA Configuration | L15-30R |
| Item Style | Shrouded |
| Item Version | Straight |
| Device Color | Gray |
| Horsepower | 3 |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Housing Material | Impact modified PBT |
| Terminal Clamp Material | Steel, nickel plated.080" Curved, scalloped |
| Terminal Screw Material | #10-32 Brass (white finish on neutral screw when used) Multi-drive |
| Ground Screw Material | #10-32 Brass (Green) |
| Body Contact Carrier Material | Natural White Nylon |
| Contact Spring Material | .031" Brass |
| Spring Binding Plate Material | .031" Brass |
| Mounting Screw Material | Steel, zinc plated |
| Ground Contact Material | .031" Brass |
| Rivet Material | Steel |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Terminal Accommodation | 30A #10 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Housing and Flange Material | Gray Valox 357U |
| Mounting Plate Material | Galvanized steel |
| Listings | FED SPEC UL/CSA |
| UPC Number | 783585234748 |
| Weight in LBs | 0.65 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | SMC |
| Model | EX260-SMJ1 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7083751 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3541 |
| Brand | Berkeley |
| Model | L50MGS100-M-01 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | TR775W-BOX-SP |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | APSCM010 |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 9687 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/