We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2735SW LKG WT S/SHRD FL-INLT 30A3P 480V L16-30P
MODEL HBL2735SW
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$170.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Gray, White
Connectivity
Back Wired Screw Terminals
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.75 in x 3.75 in x 2.44 in
Environmental conditions
Watertight
Height
2.44 in
Industry Standard(s)
UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12
Insulation
Insulated Body
Length
3.75 in
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
L16-30P
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Three phase
Voltage
480 V
Voltage rating description
480 V
Width (in)
3.75
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2735SW
UPC: 783585231969 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585231969
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Flanged Inlets & Outlets
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Safety-Shroud Locking Flanged Inlet, 3-Phase Grounding Standard Single Shrouded Watertight, 480 VAC, 30 A, 10 hp, 3 Pole, 4 Wires, NEMA L15-30P/WD1/WD5, Industrial Grade, NEMA 4X/12/IP66 Enclosure, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, Gray/White, 3.75 in L x 3.75 in W x 2.44 in H
Features:
- Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected
- Closure cap is included for environmental seal when device is not in use
- 1-piece, engineered thermoplastic housing is impact resistant for heavy duty industrial environments
- Type 4X environmental seal protects connection while in use
- Screw mount
- 12 to 8 AWG wire
Specs:
| Type | 3-Phase Grounding Standard Single Shrouded Watertight |
|---|---|
| Color | Gray/White |
| Grade | Industrial |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Dimensions | 3.75 in L x 3.75 in W x 2.44 in H |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Amperage Rating | 30 A |
| NEMA Rating | NEMA L15-30P/WD1/WD5 |
| Enclosure | NEMA 4X/12/IP66 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 4 |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Poles | 3 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 4.1 in |
|---|---|
| Width | 3.2 in |
| Height | 4.1 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 498 | CSA C22.2 No. 42/ 0.17 | UL94 V-0 Flammability Rating | Federal Specification WC596
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | Grundfos |
| Model | 96419275 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/