We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2745SW LKG WT S/SHRD FL-INLT 30A3P 600V L5-30P
MODEL HBL2745SW
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$174.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
30 A
Color
Gray, White
Connectivity
Back Wired Screw Terminals
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.75 in x 3.75 in x 2.44 in
Environmental conditions
Watertight
Height
2.44 in
Industry Standard(s)
UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12
Insulation
Insulated Body
Length
3.75 in
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
L17-30P
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Three phase
Voltage
600 V
Voltage rating description
600 V
Width (in)
3.75
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Watertight Safety-Shroud®, Locking Devices, Twist-Lock®, Flanged Inlet, 30A 3-Phase Delta 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, NEMA L17-30P, Screw Terminal , Gray
- UL Type 4X Environmental seal protects connection while in use.
- One-piece, engineered thermoplastic housing is impact-resistant for heavy-duty industrial environments
- Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected.
- Closure cap is included for environmental seal when device is not in use
- Catalog number and color-coded voltage rating are easily visible even when in use
Shrouded Watertight Construction
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Color | Gray, White |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 30A Watertight Safety-Shroud® Flanged Inlet |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Flanged Inlet |
| UPC | 783585232041 |
Dimensions
| Dimensions | 3.75 in x 3.75 in x 2.44 in |
| Display Size | Standard Sized Product |
| Height | 2.44 in |
| Length | 3.75 in |
| Weight | 0.65 lb |
| Width | 3.75 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Back Wired Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Description | 600 V |
| Wattage | 18000 W |
Conductor Related
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Nema Rating | L17-30P |
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/