We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL3726 LKG FLG-RCPT30A 3P 347VL24-20RWH
MODEL HBL3726
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$58.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Color
White
Voltage
347V AC
2P3W, 20A 347V AC, L24-20R, White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Flanged Receptacle |
| Wiring Scheme | 2-Pole, 3-Wire Grounding |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 347V AC |
| NEMA Configuration | L24-20R |
| Item Style | Standard |
| Device Color | White |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| UPC Number | 783585046624 |
| Weight in LBs | 0.3 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2613
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2333
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3720
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3723
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLT3721
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | 40B19T |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL030X055 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6822 |
| Brand | Champion |
| Model | XL28-23/64 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NP113W |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NP265W |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | LM11910 |
| Brand | Falk |
| Model | 10493640 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/