We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL3763C LKG PLUG 50A 250VDC/600VAC 2P3W
MODEL HBL3763C
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$172.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
50A
Color
Black/White
Cord dia
750 in-1.125 in
Voltage
250V DC, 600V AC
2P3W, 50A 600V AC Max, Nylon Housing, Rynite Interior
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Plug |
| Wiring Scheme | 2-Pole, 3-Wire Grounding |
| Amperage | 50A |
| Voltage | 250V DC, 600V AC |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black/White |
| Cord Dia. | .750"-1.125" (19.0-28.6) |
| Blade Holder Material | Glass Reinforced PET |
| Terminal Retainer Material | Glass Reinforced PET |
| Housing Material | Black Supertough Nylon |
| Cord Clamp Material | Glass Reinforced PET |
| Blade Material | Brass |
| Terminal Screw Material | Stainless Steel |
| Ground Screw Material | Stainless Steel |
| Cord Clamp Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Body Holding Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | #10 AWG min #6 AWG max |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Safety-Shroud Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Neoprene |
| Seal Cup Material | Nylon |
| Latches Material | Supertough nylon |
| Box Terminal Material | Copper |
| Front & Rear Housing Material | Supertough nylon |
| Listings | UL |
| UPC Number | 783585235615 |
| Weight in LBs | 1.2 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
CS8465C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3764C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS8365C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS8164C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS6365C
| Brand | Crown |
| Model | MA SK29BK |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | C26R15SET |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | R97013/16 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL7298 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NSOVM82G |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7005-3.3750 |
| Brand | Dongan |
| Model | HL12-5065SH |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/