We never sell your data to third parties
Hubbell HBL3765C Twist-Lock plug rated 50A at 250V DC and 600V AC. 3-Pole 4-Wire Grounding configuration. Accepts cord diameters from 0.750" to 1.125". Black/White nylon construction. Industrial grade locking device for high-amperage DC and AC applications.
MODEL HBL3765C
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$180.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
50A
Color
Black/White
Cord dia
750 in-1.125 in
Voltage
250V DC, 600V AC
3P4W, 50A 600V AC Max, Nylon Housing, Rynite Interior
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Plug |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 4-Wire Grounding |
| Amperage | 50A |
| Voltage | 250V DC, 600V AC |
| Item Style | Standard |
| 50A Version | Keyed Blades |
| Device Color | Black/White |
| Cord Dia. | .750"-1.125" (19.0-28.6) |
| Blade Holder Material | Glass Reinforced PET |
| Terminal Retainer Material | Glass Reinforced PET |
| Housing Material | Black Supertough Nylon |
| Cord Clamp Material | Glass Reinforced PET |
| Blade Material | Brass |
| Terminal Clamp Material | Bronze box terminal |
| Terminal Screw Material | Stainless Steel |
| Cord Clamp Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Body Holding Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | #10 AWG min #6 AWG max |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Safety-Shroud Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Neoprene |
| Seal Cup Material | Nylon |
| Latches Material | Supertough nylon |
| Box Terminal Material | Copper |
| Front & Rear Housing Material | Supertough nylon |
| Listings | UL/CSA |
| UPC Number | 783585236438 |
| Weight in LBs | 1.25 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
CS8464C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS6361C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3762C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS6364C
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS6365C
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145923UL |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/