We never sell your data to third parties
Hubbell HBL4100R12W is a 100A 125/250V pin and sleeve IEC receptacle with 3-pole 4-wire grounding. This watertight raceway system component is designed for industrial environments requiring reliable power distribution. The white nylon housing provides durability and corrosion resistance.
MODEL HBL4100R12W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$600.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
100 A
Color
Orange
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
100 A
Current rating
100 A
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
Listed To Standard UL1682
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Phase
Single phase
Style
Standard Service
Type
Watertight Receptacle
Voltage
125/250 VAC
Voltage rating description
125/250 VAC
Wattage
25000
Wire size
#3 AWG to #1/0 AWG
Watertight IEC Pin and Sleeve Receptacle, 3P4W, 100A 125/250V
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| IEC Product Type | Watertight |
| Service Style | Standard |
| Device | Receptacle |
| Amperage | 100A |
| Voltage | 125/250V |
| Poles and Wires | 3 Pole, 4 Wire |
| Terminal Accommodations | #3 To #1/0 AWG copper wire only |
| Color | |
| Replacement Interior Number | IN4100CF |
| Housing | Zytel 101 Nylon |
| Mounting Flange | Zytel 101 Nylon |
| Mounting Screws | Stainless Steel (300 Series) |
| Contact Carrier | High-Impact Thermoset |
| Retainer | High-Impact Thermoset |
| Terminal Screws | Stainless Steel (300 series) |
| Assembly Screws | Stainless Steel (300 series) |
| Gaskets | Solid Neoprene |
| Cover Arm | Rynite SST35 |
| Arm Spring | Stainless Steel (17-1 Type) |
| Cover | Rynite SST35 |
| Cover Screw/Rivet | Nickel Plated Brass |
| Rotating Sealing Disc | Polycarbonate |
| Ground/Phase Sleeve | Brass |
| Pin/Sleeve Spring | Beryllium Copper multi-contact insert with silver plating. |
| Certification | UL Listed, File E146032 Receptacles and Inlets, E146033 Plugs and Connectors, UL Standard UL1682 & UL1686C2, CSA Certified File LR280C for Plugs, Connectors and Inlets, LR285C for Receptacles, CSA Standard C22.2 No.182.1, UL Classified to IEC60309-1, IEC |
| Dielectric Withstand Voltage | Withstands 3, 000V AC Min. |
| Max Working Voltage | 600V RMS (i. e. minimum creepage distance 10 mm minimum) |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30° C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. |
| Endurance | 5, 000 connect and disconnect cycles with load for 16A and 20A, 1, 000 cycles with load and 1, 000 cycles w/o load for 30A, 32A, 60A and 63A, and 250 cycles with load and 250 cycles w/o load for 100A and 125A. |
| Impact Resistance | Per CSA C22.2 No.182.1 / UL1682. |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with North American and IEC conventions. |
| Product Identification | Identification and ratings are a permanent part of the device housing. |
| Moisture Resistance | Watertight per IEC 60309-1 |
| Ingress Protection | IP 67 Suitability |
| Flammability | HB or Better per UL 94 or CSA C22.2 No.0.17 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact. |
| Certifications | UL Listed, File E146032 Receptacles and Inlets, E146033 Plugs and Connectors, UL Standard UL1682 & UL 1686C2, CSA Certified File LR280C for Plugs, Connectors and Inlets and LR285C for Receptacle CSA Standard C22.2 No.182.2, UL Classified to IEC 309-1 and |
| Device Description | Every Hubbell non-metallic Pin and Sleeve product is designed to meet the International Standard IEC 60309-1 and IEC 60309-2. This device standard calls out singly rated, non-interchangeable configuration for every voltage and type of service. |
| UPC Number | 78358540408 |
| Weight in LBs | 3.9 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100C7W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3100P6W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5100P7W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100R12W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5100P5W
| Brand | Pyramex |
| Model | G205T |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/