We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL4125B6W is a pin and sleeve inlet rated 125A at 415V with 3-Pole 4-Wire Grounding. This watertight device is designed for industrial raceway systems requiring a robust, weather-resistant connection. The white housing provides high visibility in commercial and industrial environments.
MODEL HBL4125B6W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$621.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
125 A
Color
Red
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
125 A
Current rating
125 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Environmental conditions
Watertight
Insulation
Insulated Body
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Phase
Multi Phase
Style
Standard Service
Temperature rating
-40 C w/o impact
Type
Watertight Inlet
Voltage
380-415 VAC
Voltage rating description
380-415 VAC
Wattage
51875
Wire size
#3 AWG to #1/0 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Flanged Inlet, 125A 380-415V, 3-Pole 4- Wire Grounding, Terminal Screws, Red, Watertight
- Solid one-piece pins for reliable electrical contact
- Gasketed sealing ring provides watertight seal
- Raised collar surrounds each phase pin
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| Color | Red |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Single Flanged |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | HBL Heavy Duty |
| Style | Standard Service |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact |
| Type | Watertight Inlet |
| UPC | 783585404134 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 125 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 125 A |
| Current Rating | 125 A |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Phase | Multi Phase |
| Voltage Rating | 380-415 VAC |
| Voltage Rating Description | 380-415 VAC |
| Wattage | 51875 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #3 AWG to #1/0 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 6 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95003111 |
| Brand | Champion |
| Model | 308-1/2-20-T |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-685-SS-4-02 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/