We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL415H 4-PLEX HG RCPT 15A 125V 5-15R BR
MODEL HBL415H
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$40.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15A
HP
0.5
Voltage
125V
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Specification Grade, Brown
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Quad |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back Wired |
| Hospital Grade ? | No |
| Receptacle Grade | Heavy Duty Spec Grade |
| Color | |
| Other Available Colors | Brown, Black, Gray, Ivory, White |
| NEMA No. | 5-15R |
| Horsepower | 0.5 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | Listed to UL Standard 498 File E2186 Certified to CSA 22.2, No.42 File 285 |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Polycarbonate |
| Base Material | Polycarbonate |
| Power Contacts Material | .032" (.81) Brass |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Capable of withstanding a fault level of 1000A, per UL498. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#12 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. . |
| Flammability | UL 94 V2. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585014081 |
| Weight in LBs | 0.400 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4AP
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4PB
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL415
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL415H
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420H
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | 401-12 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5M355 |
| Brand | Bestorq |
| Model | A75LG |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IN460MS2 |
| Brand | SMC |
| Model | EX260-SMJ3 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/