We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL45WAA ANG ADAP FOR 4&5W INSULGRIP DEV
MODEL HBL45WAA
This vendor has a minimum order quantity of 20. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$22.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 20
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Dimensions
4.32 in x 1.87 in x 2.75 in
Display size
Standard Sized
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.75 in
Item type
Insulgrip
Length
4.32 in
Material
Nylon
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Type
Angle Adapter
Width (in)
1.87
Locking Devices, Twist-Lock®, Accessories, Insulgrip Plug and Connector Angle Adapter, For 20A and 30A 4 and 5 Wire, Black and White
Accessory
Product Details
General
| Color | White |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Item Type | Insulgrip |
| Material | Nylon |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Angle Adapter |
| UPC | 783585752594 |
Dimensions
| Dimensions | 4.32 in x 1.87 in x 2.75 in |
| Display Size | Standard Sized |
| Height | 2.75 in |
| Length | 4.32 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 1.87 in |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL45WAA
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2351
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2623
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2613
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2333
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | NAS897-A-0.8740-S |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/