We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL4720C Twist-Lock plug rated 15A at 125V AC with NEMA L5-15P configuration. Features 2-pole 3-wire grounding, 0.5 HP, and accepts cord diameters from 0.230 to 0.720 inches. Black/white nylon construction for industrial raceway applications.
MODEL HBL4720C
This vendor has a minimum order quantity of 20. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (10 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$21.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(10 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 20
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
15 A
Cable range
0.230 - 0.720 in
Color
Noir, blanc
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord dia
230 in-0.720 in
Cord type
All Listed Portables
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
1.53 in x 1.53 in x 1.97 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.97 in
HP
0.5
Length
1.53 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
0.5
Nema Rating
L5-15P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Width (in)
1.53
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
2P3W, 15A 125V, L5-15P, Black & White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Plug |
| Wiring Scheme | 2-Pole, 3-Wire Grounding |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V AC |
| NEMA Configuration | L5-15P |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black/White |
| Horsepower | 0.5 |
| Cord Dia. | .230"-.720" (5.8-18.3) |
| Blade Holder Material | Natural White Nylon |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Housing Material | Black nylon |
| Cord Clamp Material | Natural (white) nylon |
| Blade Material | Brass |
| Terminal Clamp Material | Cold rolled steel-nickel-plated |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass (white finish on neutral screw when used) |
| Ground Screw Material | Brass (green finish) |
| Cord Clamp Screw Material | Steel-zinc-plated |
| Body Holding Screw Material | Steel-zinc-plated |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | 15A #14 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No.0.6 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Listings | UL/CSA |
| Certified | UL2306 OEM and replacement use on convention center flat cable cord sets. |
| UPC Number | 783585171159 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5466C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4720C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5669C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL7506C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5666C
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/