We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL4750 LKG DUP RCPT 15A 277V L7-15R BR
MODEL HBL4750
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$47.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Application
Heavy Duty Industrial
Connectivity
Back and Side Wired
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.29 in x 1.70 in x 1.17 in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.17 in
Item type
15A Duplex Flush Receptacle
Length
3.29 in
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
2
Nema Rating
L7-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
277 VAC
Voltage rating description
277 VAC
Width (in)
1.70
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Industrial, Duplex Flush Receptacle, 15A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L7-15R, Screw Terminal, Brown.
- Reinforced thermoplastic construction
- Single piece, all brass contacts
- Single point break-off tabs
- Mounting strap tabs lock the body and base together
Self Grounding
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Horsepower - Maximum | 2 |
| Item Type | 15A Duplex Flush Receptacle |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Receptacle |
| UPC | 783585002347 |
Dimensions
| Dimensions | 3.29 in x 1.70 in x 1.17 in |
| Display Size | Standard Sized Product |
| Height | 1.17 in |
| Length | 3.29 in |
| Weight | 0.30 lb |
| Width | 1.70 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 15 A |
| Connectivity | Back and Side Wired |
| Current / Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 277 VAC |
| Voltage Rating Description | 277 VAC |
| Wattage | 4155 W |
Conductor Related
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L7-15R |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4579C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4750
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5266C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFKIT1
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5466C
| Brand | LS Electric |
| Model | 02152366UL |
| Brand | Remke |
| Model | 109A0060AT |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-203LTC-58 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | B136 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | A560MHW |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02151831UL |
| Brand | Pramet |
| Model | 7343098 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/