We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL47CM15 LKG FLG-RCPT CM 15A 125V L5-15R
MODEL HBL47CM15
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$92.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Metallic
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.31 in x 2.31 in x 2.08 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.08 in
Length
2.31 in
Material
Stainless steel
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
L5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
125 VAC
Width (in)
2.31
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Corrosion Resistant Flanged Receptacle, 15A, 125V, 2 Pole, 3 Wire Grounding, NEMA L5-15R, Stainless steel casing, Yellow melamine
- Heat resistant thermoset construction
- Stainless steel casing
- #8-32 terminal screws
- Mounting screws included
Corrosion Resistant
Product Details
General
| Application | Marine Wiring Devices |
| Color | Metallic |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Item Type | 15A Corrosion Resistant Flanged Receptacle |
| Listings |
|
| Material | Stainless Steel |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| UPC | 783585237022 |
Dimensions
| Dimensions | 2.31 in x 2.31 in x 2.08 in |
| Display Size | Standard Sized Product |
| Height | 2.08 in |
| Length | 2.31 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 2.31 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 15 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Wattage | 1875 W |
Conductor Related
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L5-15R |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Dixon |
| Model | BN400 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFSCSBG |
| Brand | Bando |
| Model | 8-3V475 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFFLCSBKOW |
| Brand | Pramet |
| Model | 6752234 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 618/8 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/