We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5100MI9W PS IEC MECHINT 4P5W 100A 120/208V W/T
MODEL HBL5100MI9W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$2,095.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
100 A
Color
Blue
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
100 A
Current rating
100 A
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
4-Pole
Number of wires
5-Wire
Phase
Three phase
Style
Standard Service
Type
Mechanical Interlock
Voltage
3 Phase Y 120/208 VAC
Voltage rating description
3 Phase Y 120/208 VAC
Wattage
20800
Wire size
#3 AWG to #1/0 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Mechanically Interlocked Receptacle, 100A 3-Phase Wye 120/208V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, Terminal Screws
- Large gears enclosed in a gear box
- Lockable handle to meet OSHA Lockout/Tagout regulations
- Pre-wired IEC Pin and Sleeve receptacle
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| Color | Blue |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Item Type | Mechanically Interlocked Single |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | Unfused Circuit-Lock |
| Style | Standard Service |
| Type | Mechanical Interlock |
| UPC | 783585406091 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 100 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 100 A |
| Current Rating | 100 A |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 3 Phase Y 120/208 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase Y 120/208 VAC |
| Wattage | 20800 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Wire Size | #3 AWG to #1/0 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed |
| Nema Rating | Non-NEMA |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100MI12W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL100RNB
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3100MI6W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4100MI9W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5100MI9W
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-3124 |
| Brand | Dixon |
| Model | FL64-4 |
| Brand | Bestorq |
| Model | B27LG |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5V2800 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 3/8VX1320 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/