We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5266CAT PLUG ANGLE 15A 125V 5-15P CLR
MODEL HBL5266CAT
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$28.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
15A
Cord dia
325 in-0.655 in
HP
0.5
Voltage
125V
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15P, 8-position Angle, Transparent Body
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Body Style | Angle |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Hospital Grade ? | No |
| Plug/Connector Grade | Insulgrip |
| Color | |
| NEMA No. | 5-15P |
| Horsepower | 0.5 |
| Cord Dia. | .325"-.655" (8.3-16.6) |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | UL Listed to UL498 File E1706, CSA Certified to C22.2 No.42 File 280 |
| IP Suitability | IP20 |
| Housing Material | Nylon-Black |
| Blade Holder Material | Nylon-Natural |
| Retainer Material | Polycarbonate-Clear |
| Cord Clamp Material | Nylon-Natural |
| Contact Blades Material | .060" (1.5) Brass |
| Ground Contact Blade Material | .040" (1.0) Copper Alloy |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass /Ni plated for neutral |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #18-#10 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | UL 94 HB or better. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585173108 |
| Weight in LBs | 0.150 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL52CM80C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5278C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5266EBK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5279C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5266CAT
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75027157 |
| Brand | IPTCI Bearing |
| Model | NAPL 206 20 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3L470 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 8200GYTRA |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3/3V600 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 3/3VP600 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250T3525 |
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 47043/4X1/4 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/