We never sell your data to third parties
Hubbell HBL560MI5W IEC pin and sleeve mechanical interlock device rated 60A at 347/600V AC. 4-Pole 5-Wire Grounding configuration with watertight construction. White nylon housing provides durability and corrosion resistance for industrial environments. UL and CSA listed.
MODEL HBL560MI5W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1,948.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
60 A
Color
Black
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
60 A
Current rating
60 A
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
4-Pole
Number of wires
5-Wire
Phase
Three phase
Style
Standard Service
Type
Mechanical Interlock
Voltage
3 Phase Y 347/600 VAC
Voltage rating description
3 Phase Y 347/600 VAC
Wattage
36000
Wire size
#8 AWG to #2 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Mechanically Interlocked Receptacle, 60A 3-Phase Wye 347/600V AC , 4-Pole 5-Wire Grounding, Terminal Screws
- Large gears enclosed in a gear box
- Lockable handle to meet OSHA Lockout/Tagout regulations
- Pre-wired IEC Pin and Sleeve receptacle
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| Color | Black |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Item Type | Mechanically Interlocked Single |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | Unfused Circuit-Lock |
| Style | Standard Service |
| Type | Mechanical Interlock |
| UPC | 783585406152 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 60 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 60 A |
| Current Rating | 60 A |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 3 Phase Y 347/600 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase Y 347/600 VAC |
| Wattage | 36000 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Wire Size | #8 AWG to #2 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed |
| Nema Rating | Non-NEMA |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | E234XL025 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 576-3M-15 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/